IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

FAZ: България е изправена пред топла, но скъпа зима

Цените на природния газ в страната се повишиха пет пъти за една година - изпитание за новото българско правителство

08:35 | 05.01.22 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС/ЗАРА РУСЕВА</em></p>

Снимка: БГНЕС/ЗАРА РУСЕВА

България може и да не е изправена пред студена зима, но тя ще бъде скъпа.  В началото на годината Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ обяви, че е одобрила искането на "Булгаргаз" за повишаване на цените на едро на природния газ с над 30%. Това означава, че цените на природния газ в България вече са се увеличили около пет пъти в сравнение с първоначалната ситуация преди една година.

Тъй като 15 години след присъединяването си към Европейския съюз през 2007 г. България все още е най-слабата икономика в ЕС с най-ниските средни доходи, повишаването на цените през последните няколко месеца могат да окажат сериозно влияние върху новото коалиционно правителство на премиера Кирил Петков. То обяви борбата с лошото управление и корупцията като своя най-важна цел, но сега е изправено пред краткосрочни предизвикателства поради рязкото покачване на цените на енергията и инфлацията, поглъщащи цялото му внимание, пише в свой репортаж за Frankfurter Allgemeine Zeitung кореспондентът за Балканите Михаел Мартенс.

Ядрената енергетика е популярна в България

Цената на газа през януари ще бъде 133,4 лв. (равностойността на около 68,20 евро) за мегаватчас. През последните няколко месеца на миналата година енергийният регулатор вече е одобрил няколко, в някои случаи значителни увеличения на цените на комуналните услуги, позовавайки се на ситуацията на международните пазари.

Силният ръст на разходите също трябва да възобнови дебата за енергийния микс на България. Една от темите от много години е идеята за изграждане на още една атомна електроцентрала до съществуващата в Козлодуй, на река Дунав. Ядрената енергетика е популярна сред населението и повечето партии в България, така че едва ли би имало идеологически пречки за развитието й, поне във вътрешен план.

Друг въпрос, който занимава енергийната политика на България повече от десетилетие, е въпросът за завършването на т. нар. интерконектор, който ще свърже газопроводната система на България с Гърция и така ще позволи вноса на азербайджански газ в по-големи количества. Този проект, който предвижда изграждането на газова връзка между гръцкия град Комотини в Западна Тракия до българския Стара Загора, е финансиран от ЕС, но строителството се бави от години по различни причини. Преди десетилетие беше обявено, че интерконекторът ще бъде готов до 2013 г. и може да започне да работи. Сега се смята за оптимистично предположението, че ще тръгне през есента.

Ту работниците от българска страна стачкуваха, защото не им беше плащано с месеци, ту наскоро предполагаемата липса на доставки на материали от гръцка страна доведе до забавянето. Чрез интерконектора България се надява да успее да намали предишната си едностранна зависимост от доставките на руски газ. Близо една трета от търсенето на газ в България може да се покрие от азербайджанските доставки

Най-голямото поскъпване на цените от над десетилетие

България участва и в терминала за втечнен природен газ, който се изгражда в северния гръцки пристанищен град Александруполис. Този инструмент е предназначен да подпомогне диверсификацията на доставките на газ за Гърция, България и други държави в Югоизточна Европа. Европейската комисия одобри гръцката държавна помощ за строителството и обяви начинанието за проект от общ европейски интерес поради неговото „стратегическо значение“. Газът, който ще се втечнява в плаваща инсталация край бреговете на Александруполис, ще захранва междусистемната връзка с България заедно с азербайджанския газ. Терминалът се финансира, между другото, със заем от Европейската инвестиционна банка и от фондове на ЕС.

В краткосрочен план обаче това не помага на правителството на Петков. Според данните, публикувани от българския статистически орган (НСИ) през декември, през миналата година в България е регистрирано най-високото увеличение на цените от повече от десетилетие. Инфлацията достигна повече от седем процента. Увеличението на цените на основните хранителни продукти или на разходите за отопление бързо се усеща в много домакинства в българското общество. Българските индустриални асоциации обявиха неотдавна, че кризата с цените на енергията е по-застрашаваща за икономиката на страната от финансовата криза през 2009 г. Една от работодателските асоциации предупреди за фалити на предприятия и верижна реакция. Бяха поискани по-високи субсидии за потребителите на електроенергия в промишлеността. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още